Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο

Δελτίο Τύπου Περιφέρειας Αττικής: Παιδικό Πανεπιστήμιο για τους μαθητές της Αττικής από την Περιφέρεια, με απόφαση του Γ. Πατούλη

Περιεχόμενο

Γ. Πατούλης: « Μέσα από στοχευμένες δράσεις και πρωτοβουλίες στηρίζουμε τις νέες γενιές, επενδύοντας στη γνώση και στην καινοτομία»

Με πρωτοβουλία του Περιφερειάρχη Αττικής Γ. Πατούλη διοργανώνεται για πρώτη φορά από την Περιφέρεια Αττικής η Δράση «Παιδικό Πανεπιστήμιο», από τον Φεβρουάριο έως και τον Μάϊο του 2020.

Οι εγγραφές για τη δωρεάν συμμετοχή των μαθητών ξεκίνησαν σήμερα Δευτέρα, 13 Ιανουαρίου και θα ολοκληρωθούν στις 19 Ιανουαρίου 2020.

Στόχος του προγράμματος που υλοποιείται μέσω συγχρηματοδότησης από το ΠΕΠ Αττικής, το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης και το ΕΣΠΑ, είναι η επαφή των μαθητών απ΄όλη τη γεωγραφική Περιφέρεια Αττικής με τις Επιστήμες, την Έρευνα και την Καινοτομία στους κατεξοχήν χώρους που αυτές αναπτύσσονται και διδάσκονται, όπως είναι τα Ακαδημαϊκά και τα Ερευνητικά Ιδρύματα.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ΄, Δ΄, Ε΄, Στ΄ τάξεων Δημοτικών Σχολείων καθώς και των τριών τάξεων Γυμνασίων, της Περιφέρειας Αττικής.

Δείτε το πλήρες Δελτίο Τύπου εδώ: http://www.patt.gov.gr/site/index.php?option=com_content&view=article&id=34016:paidiko-panepistimio-gia-tous-mathites-tis-attikis-apo-tin-perifereia-me-apofasi-tou-g-patoyli&catid=3&Itemid=709